Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

Czy wiesz, że już w kilka minut po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna osadzać się substancja białkowa, która obecna jest w naszej jamie ustnej? To właśnie do niej idealnie przylega płytka nazębna, którą stanowi złuszczający się naskórek, resztki jedzenia i oczywiście bakterie. To dopiero początek! Później jest znacznie groźniej.

Zauważ, że już po kilku godzinach od nawet bardzo porządnego wyszczotkowania zębów można wyczuć językiem miękki osad. Gdyby nie ślina, która część tej płytki ściera i zabija bakterie, pewnie po dwóch godzinach mielibyśmy na zębach całkiem pokaźną warstwę nalotu. Wiem, dosyć paskudnie to brzmi, ale to dopiero początek. Jeśli płytka nie zostanie usunięta w całości, co zdarza się bardzo rzadko, po pewnym czasie ulega mineralizacji. Oznacza to, że twardnieje i robi się z niej najprawdziwszy kamień nazębny. Jeśli widzisz nad dziąsłami ciemne obwódki, to właśnie jesteś posiadaczem kamienia nazębnego. Jednak gorszy jest ten ukryty pod dziąsłami, ponieważ może doprowadzić do stanu zapalnego. Zwykle też wywołuje nieprzyjemny smak i zapach z jamy ustnej. Finał nieusuwanego kamienia jest taki, że powoduje on z czasem odsłonięcie szyjki, by na koniec doprowadzić do paradontozy i wypadania zębów.

A przecież nie chcemy wypadających zębów. Przynajmniej ja sobie tego nie wyobrażam. Co więc należy robić? Po prostu dbać o zęby, codziennie, profilaktycznie. I usuwać kamień raz lub dwa razy do roku u stomatologa, w zależności od stopnia jego narastania. Usuwanie kamienia nazębnego to skaling, zupełnie bezbolesny zabieg, w dodatku refundowany z NFZ. Co do profilaktyki, to jest ona bardzo prosta. Codzienne mycie zębów, rano i wieczorem, odpowiednimi pastami z odpowiednimi składnikami walczącymi z płytką nazębną i osadem. Należy też przynajmniej raz dziennie nitkować zęby i co równie ważne – płukać odpowiednim płynem do płukania zębów. Najlepiej, jeśli ma on działanie przeciwosadowe, jak na przykład zbierający bardzo pozytywne opinie Amway Glister płyn do płukania zębów w koncentracie oraz cała gama preparatów do pielęgnacji tej marki. Jeśli zachowamy odpowiednią higienę i dwa razy do roku będziemy odwiedzać dentystę, wtedy możemy być pewni, że wizja wypadających zębów raczej się nie ziści.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: